Zatrzymani kierujący pod wpływem alkoholu w powiecie sejneńskim - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Zatrzymani kierujący pod wpływem alkoholu w powiecie sejneńskim

Data publikacji 09.09.2019

W sobotę sejneńscy policjanci zatrzymali 2 osoby, które będąc pod wpływem alkoholu, kierowały samochodem. Jeden z nietrzeźwych chcąc uniknąć kontroli nie reagował na sygnał do zatrzymania.

W sobotę sejneńscy policjanci zatrzymali 2 osoby, które kierowały samochodem, będąc pod wpływem alkoholu. Urządzenia do badania stanu trzeźwości w obu przypadkach wykazały od 0,33 do 0,44 promila alkoholu. Pierwszego kierowcę 53 – letniego mieszkańca Suwałk zatrzymano na terenie gminy Krasnopol. Kierował Fordem i chciał uniknąć kontroli drogowej, nie dostosował się do sygnału nakazującego zatrzymanie pojazdu dawanego przez policjanta. Po jego zatrzymaniu okazało się, że miał 0,33 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Drugiego kierowcę policjanci zatrzymali na terenie gminy Puńsk. Kierujący Audi 21 –letni mężczyzna posiadał 0,44 promila. Obaj mężczyźni za swoje postępowanie odpowiedzą przed Sądem.

Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każdy siadając za kierownicę samochodu, na rower czy inny pojazd po alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu. Jednak czy będziemy odpowiadać za przestępstwo czy wykroczenie zależy od stężenia alkoholu w organizmie.

Stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jako „stan który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.”

Kierowanie pojazdem przy zawartości alkoholu w organizmie od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie na podstawie przepisu art. 87 kodeksu wykroczeń. Wymierzana kara polegać może na pozbawieniu wolności (tzw. kara aresztu), grzywnie – jej maksymalna wysokość sięgnąć może 5.000 złotych, oraz orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat. Niezależnie od powyższego, na konto takiej osoby wpisane zostaje 10 tzw. „punktów karnych”.