Policyjna akcja "Odblaski? Biorę w ciemno!" - Aktualności - KPP Sejny

Aktualności

Policyjna akcja "Odblaski? Biorę w ciemno!"

Data publikacji 11.10.2017

Sejneńscy policjanci rozpoczęli działania profilaktyczno–edukacyjne pn. „Odblaski? Biorę w ciemno!”. Akcja ma na celu podniesienie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno–zimowym.

Niekorzystne warunki atmosferyczne, a także szybko zapadający zmierzch powodują, że piesi stają się mniej widoczni. W tym też okresie sejneńscy policjanci rozpoczynają akcję „Odblaski? Biorę w ciemno!”. Ma ona na celu podniesienie świadomości pieszych i kierujących, a przez to ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. Niechronieni uczestnicy ruchu muszą być świadomi, jak ważne dla ich bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych.    

Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pieszy bez odblasków idący poboczem lub skrajem drogi, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach drogowych, jest niewidoczny. Kierowca najczęściej nie ma wtedy szans, aby zatrzymać samochód i uniknąć wypadku. Zmiana przepisów spowodowała, że za brak elementów odblaskowych grozi mandat w wysokości od 20 do 100 złotych.

Przepisy nakładają obowiązek posiadania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, jednak policjanci zachęcają do noszenia ich również w mieście. Mundurowi podkreślają fakt, że każdy odblask, nawet najmniejszy, może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych, a tym samym innych uczestników ruchu drogowego.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – http://www.sejny.policja.gov.pl